Najlepsze przekąski do szkoły
31 sierpnia 2022
Przełom sierpnia i września każdego roku kojarzy nam się tylko z jednym: powrót do szkoły. Nowe książki i przybory szkolne, plan lekcji, zajęcia dodatkowe oraz cała lista dodatkowych zadań. Te wszystkie sprawy zajmują nam sporo czasu i skutecznie pozwalają zapomnieć o leniwym, słonecznym okresie wakacyjnym. Powrót dzieci do szkoły jest wyzwaniem nie tylko dla samych dzieci, lecz także dla rodziców. To właśnie oni są odpowiedzialni za organizację życia według nowego trybu, zaplanowanie całego tygodnia oraz przygotowanie dzieci do szkoły. Jednym z elementów które warto zaplanować wcześniej są zdrowe przekąski do szkoły i pracy. Dzięki nim zapomnimy o nudnych kanapkach z serem czy kupionych na szybko pączkach i batonach, które powinny na stałe zniknąć z naszej diety.
Przekąski do szkoły – czy są potrzebne?
Bardzo często posiłki między lekcjami są bagatelizowane. Wydaje się, że wystarczy, że dziecko zje coś niewielkiego, aby wytrzymało do obiadu. Jest to bardzo mylne podejście, które bagatelizuje rolę przekąsek. Należy zdać sobie sprawę, że dzieci spędzające czas w szkole działają na najwyższych obrotach. Wysyłek intelektualny na lekcjach, wychowanie fizyczne oraz spotkania z kolegami i koleżankami sprawiają, że do prawidłowego funkcjonowania potrzebna jest odpowiednia ilość energii. Odpowiednio dobrane przekąski do szkoły nie tylko hamują uczucie głodu, lecz także zasilają pracę mózgu, dodają energii, a także ułatwiają koncentrację. Szykując więc dziecko do szkoły pamiętajmy, że jedzenie, które wkładamy do plecaka powinno być zarówno wartościowe, jak również smaczne.
Jak wybrać zdrowe przekąski do szkoły ?
Przede wszystkim przekąski, które pakujemy do plecaka ucznia muszą zaspokajać jego potrzeby. W związku z tym pszenne biszkopty, banan, czy kanapka z plastrem żółtego sera nie są dobrym rozwiązaniem. Są to produkty, które na zbyt krótki czas zaspokoajają uczucie głodu, są bardzo kaloryczne i mogą przyczyniać się do nadwagi. Warto wspomnieć, iż według WHO ponad 20% dzieci w Polsce w wieku 13 lat ma problem z nadwagą. To właśnie na barki rodziców spada odpowiedzialność, aby to, co dziecko znajdzie w plecaku było zdrowe i wartościowe.
Szukając przekąsek nie warto wykluczać słodkie lub wytrawne produkty. Zarówno jedne, jak i drugie mogą być wartościowe. Warto wcześniej porozmawiać z dzieckiem i dowiedzieć się, co lubi jeść w szkole. Pozwoli nam to mieć pewność, że przekąski do szkoły zostaną zjedzone, a nie wyrzucone do kosza na śmieci.
Kolejnym aspektem jest różnorodność. Jeśli szykujemy przekąski, sparatdjmy się, żeby były różne. Jednego dnia słodkie, a w kolejnym wytrawne, orzechy, bakalie, sałaty i niskokaloryczne owoce. Dzięki temu dziecko nie znudzi się przygotowywanym przez nas jedzeniem i chętniej będzie po nie sięgać. Szykując przekąski w domu, możemy szykować je dla całej rodziny, a nadmiar przechować w słoiku, w lodówce lub zamrozić. Dzięki temu nie wyrzucimy jedzenia i zaoszczędzimy na kupowaniu tak bardzo popularnych „gotowców”.
Przekąski do szkoły „na słodko”
Szykując posiłki w domu mamy stuprocentową pewność co jemy i nie musimy przejmować się złym składem, wypełniaczami i konserwantami. Jeśli chcemy więc przygotować przekąski na słodko, musimy zapomnieć o gotowych, kupionych wcześniej batonach w czekoladzie, ciastkach, ciasteczkach, cukierkach i biszkoptach. Jedynym wyjątkiem jest oczywiście czekolada o wysokiej zawartości kakao. Należy pamietać, że powinna być ona dodatkiem do babeczek czy sałatki owocowej. Nie pakujmy do plecaka całej tabliczki o wadze 100g, tylko dołóżmy jeden „rządek” czekolady lub niewielką czekoladkę zapakowaną w wygodne opakowanie. Do zdrowych, smacznych i szybkich w przygotowaniu przekąsek na słodko należą:
- Babeczki z mąki pełnoziarnistej z dodatkiem owoców
- Domowe batony na bazie daktyli, orzechów i miodu
- Mini serniczki z owocami
- Domowa granola z suszonymi owocami
- Masło orzechowe (np. Migdałowe lub z orzeszków ziemnych) z sałatką owocową
- Przygotowane dzień wcześniej naleśniki (Konfiturę lub ser może spakować do osobnego pojemnika)
- Ciastka owsiane
- Chlebek bananowy
- Deser na bazie tapioki ze świeżymi owocami
Jakie są słone przekąski, które dziecko może spakować do szkoły?
W wyborze przekąsek do szkoły ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia i kreatywność. Na początku drogi można zacząć od prostych i szybkich w przygotowaniu past i hummusów. Ich zrobienie nie zajmie nam więcej niż kwadrans, a jeśli zrobimy więcej – bez problemu przechowamy ich nadmiar w lodówce. Równie dobrym pomysłem jest spakowanie w pojemnik usmażonej wcześniej fritatty, słupków warzyw w komplecie z pełnoziarnistym pieczywem czy sałatki z ulubionych warzyw. Jako zdrowa przekąska doskonale sprawdzą się również kabanosy, mini mozzarellą czy kawałki sera feta połączone z pomidorkami koktajlowymi czy kawałkami papryki i ogórka. Awaryjnie, zawsze miejmy pod ręką orzechy. Jeśli nie mamy czasu na przygotowanie czegoś innego – garść orzechów jest również doskonałą przekąską.
Innym pomysłem, ale równie dobrym jest domowy shake lub koktajl. Taki zdrowy napój może być połączeniem warzyw i owoców. Np ananas z jabłkiem i szpinakiem, jabłko z mango i malinami czy pomarańcza z kiwi. Tutaj łączymy to, co lubimy najbardziej. Aby urozmaicić zdrowe koktajle, dodajmy do nich:
- Ulubiony napój roślinny
- Nasiona chia
- Błonnik akacjowy
- Nasiona i superfoods, które dziecko najbardziej lubi.
Pomoże nam to stworzyć zdrowy, smaczny i w pełni wartościowy posiłek.
Zaangażuj dziecko, czyi wspólnie szykujemy smaczne jedzenie do szkoły
Nic nie daje takiej satysfakcji, jak własnoręcznie przygotowane jedzenie. Nawet jeśli twoje dziecko nie spędza w kuchni całego wolnego czasu, spróbuj je zaangażować w przygotowanie prze doskonały moment, aby porozmawiać o zdrowym odżywianiu, wytłumaczyć dziecku role poszczególnych składników oraz uświadomić je, jak się zdrowi i smacznie odżywiać. Bardzo możliwe, że dzięki temu zmienicie złe nowymi i razem będziecie pilnować swojej zdrowej i zbilansowanej diety.
Ostatni element – picie
Pobyt w szkole trwa minimum kilka godzin. Przez ten czas, równie ważne jak jedzenie jest odpowiednie nawodnienie. Oczywiście najzdrowsza będzie niegazowana woda. Jeśli dziecko nie lubi dużej ilości wody, przeplatajmy ją np. Z herbatą czołową lub lemoniadą bez cukru. Elementem, na który musimy szczególnie uważać są soki owocowe: sprawdzajmy skład i nie przesadzajmy z ich ilością. Zawsze musimy mieć z tyłu głowy, że nawet świeży, w 100% owocowy sok ma w sobie sporą ilość cukru, którego dzięki nie powinny nadużywać. Jeśli mamy więc jakiekolwiek wątpliwości, zawsze najlepszym i najbezpicezniejszym wyborem będzie woda.
Wróć do listy wpisów