Kwasowość oliwy z oliwek. Czy warto zwracać na nią uwagę?

Wybór najlepszej oliwy z oliwek coraz częściej staje się dla nas niemałym problemem. Półki w sklepach uginają się od oliw z różnych części świata, we wspomnieniach czujemy smak oliwy z Grecji, Włoch czy Hiszpanii, którą jedliśmy podczas ostatnich wakacji a w głowie wielki mętlik: którą powinniśmy wybrać.

Jednym z głównych wyznaczników wyboru oliwy jest jej kwasowość, o której mówi się ostatnio coraz częściej. Czym tak naprawdę jest oraz jak wpływa na smak i jakość oliwy?

Postaramy się dziś wszystko wyjaśnić.

Czym jest kwasowość oliwy z oliwek?

Mówiąc najprościej: jest to główny wyznacznik jakości oliwy. To właśnie on decyduje, czy mamy do czynienia z wysokiej jakości oliwą premium, czy też otrzymaliśmy produkt najniższej jakości. Im niższy poziom kwasowości, tym jakość oliwy jest wyższa. Właśnie dlatego coraz częściej znajdujemy oznaczenia na oliwach: kwasowość 0,2%, kwasowość, 0.4% a nawet kwasowość 0,1%. Aby jednak właściwie interpretować ten parametr, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.

Kwasowość oliwy z oliwek a smak

Można powiedzieć, że jest to punkt kulminacyjny tego artykułu. Nie ma nic bowiem ważniejszego w oliwie niż jej smak. Tym większe będzie więc zaskoczenie, że kwasowość NIE MA NIC wspólnego ze smakiem oliwy z oliwek. Odnosi się ona jedynie do zawartości kwasów tłuszczowych, które są w niej obecne. Nie ma to jednak żadnego wspływu na jej aromat, kolor, poziom goryczy itp. Co więcej my jako zwykli „zjadacze” oliwy nie możemy ocenić kwasowości. Ba, nawet najwięksi smakosze nie są w stanie tego zrobić! Jedynym sposobem na sprawdzenie poziomu kwasowości jest wykonanie testów w laboratorium.

Oznaczenia oliwy z oliwek a kwasowość.

Z uwagi na fakt, iż kwasowość wyznacza jakość oliwy, producenci wykorzystują ją, aby określić jakość swoich produktów. Jak tylko odszukujemy w głowie skojarzenia związane z oliwą z oliwek, jednym z pierwszych jest „extra virgin”. Oczywiście termin ten oznacza, że mamy do czynienia z oliwą z pierwszego tłoczenia. Jej kwasowość jest przy tym dokładnie określona, ponieważ nie może wynosić więcej nić 0,8%. Jakie oliwy możemy jeszcze znaleźć na sklepowych półkach?

  •  Virgin – gorszej jakości oliwa z pierwszego tłoczenia. Nie ma przy niej dopisku „extra”, który wskazuje na najwyższą jakość produktu. Jej kwasowość wynosi od 0,8% do 2,0%.
  • Oliwa rafinowana – kwasowość powyżej 2,0%
  • Oliwa z wytłoczyn – najgorszej klasy oliwa z oliwek o kwasowości powyżej 2,0%

 

Tłoczenie oliwy z oliwek ma wielopokoleniową tradycję. W gospodarstwach, które zajmują się produkcją oliwy wysokiej jakości, każdego roku przeprowadza się szczegółowe badania laboratoryjne. Wówczas sprawdza się nie tylko kwasowość, jest także czystość oliwy, klarowność oraz dokładny skład chemiczny. Dzięki dokładnej kontroli produktów owa współpracy ze sprawdzonymi producentami, do naszych Klientów trafiają najlepsze oliwy, które są wolne od zanieczyszczeń, szkodliwych nawozów sztucznych oraz pestycydów. Oliwy z oliwek Alce Nero, Bio Planete a także oliwy Kalamata, które dostępne są w naszej ofercie regularnie są poddawane tego rodzaju badaniom. Dzięki temu i Wy i my mamy pewność, że produkty, które lądują na naszych stołach są nie tylko pyszne, ale też zdrowe i bezpieczne.

Dlaczego warto wybrać oliwę o niskiej kwasowości?

Jeśli chcemy mieć 100% pewności, że mamy do czynienia z oliwą najwyższej jakości, zawsze powinniśmy zwracać uwagę na kwasowość. Jest to gwarancja wykorzystania wyłącznie najwyższej jakości, zdrowych i nie przetworzonych oliwek. Przy ich produkcji nie wykorzystuje się mechanicznych żaren, które podgrzewają oliwki a także chemii, która miałaby wzmocnić smak czy przedłużyć trwałość produktu.

Dodatkowo, oliwy o niskiej kwasowości tłoczone są w dniu zbiorów, a więc wtedy, kiedy oliwki są najświeższe.

Pamiętajcie, że norma dla oliwy extra virgin to 0,8%. Można więc śmiało powiedzieć, że oliwy o kwasowości 0,3% czy 0,2%, które najczęściej możemy spotkać w sklepach ze zdrową żywnością oraz w dobrych delikatesach, to produkty klasy premium, w które warto zainwestować. Decydując się na zakup dobrej oliwy, kierujmy się zarówno smakiem, jak również zdrowiem. A zdrowe tłuszcze to podstawa naszego zdrowia.

Reasumując, tak samo jak w modzie, w makijażu czy w architekturze, tutaj również „mniej znaczy więcej”. Chwila zastanowienia się nad oliwą z oliwek nie jest czasem zmarnowanym. Warto poznać produkt oraz wiedzieć, z czego jest zrobiony. Kwasowość jest równie ważna jak kraj pochodzenia oliwy, którym kierujemy się najczęściej. Zwracajcie na nią uwagę dopilnujcie, aby w Waszych domach znajdowała się oliwa wyłącznie najlepszej jakości.

Komentarze (0)

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.